Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

fyrv_rkeri-2_11.09.10_CK74P5P.jpg
Aktion mod ulovlig fyrværkerifabrik i Jels.
fyrv_rkeri-2_11.09.10_CK74P5P.jpg
fyrv_rkeri-1_11.09.10_CK74P3L.jpg
fyrv_rkeri-3_11.09.10_CK74P5T.jpg
fyrv_rkeri-4_11.09.10_CK74P9B.jpg

Fyrværkerisagen i Jels: Mistanke om flere gerningsmænd

Fængslet: Den 35-årige mand fra Jels, som blev anholdt torsdag aften efter fund af ulovligt fyrværkeri på en landbrugsejendom, er blevet varetægtsfængslet i 13 dage efter grundlovsforhør.

Han vil blive sigtet efter både våbenloven og fyrværkerilovgivningen.

Grundlovsforhøret var delvis lukket. Politiet har mistanke om flere medvirkende.

Den sigtede erkender sig skyldig i at have opbevaret en masse fyrværkeri. Han nægter sig derimod skyldig i sigtelsen om at have produceret det, oplyser TV SYD.

Det kom frem under grundlovsforhøret, at manden har opbevaret 15 tønder med 50 kilo aluminiumpulver i hver. Aluminiumpulver kan bruges til at lave hjemmelavet fyrværkeri.

Af hensyn til den videre efterforskning blev den sidste del af grundlovsforhøret afholdt for lukkede døre.

Politiet har mistanke om, at der står flere personer bag fyrværkerifabrikken, som mandens ejendom har lagt lokaler til.



13



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: