Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
-3º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
Billede
Billede
Billede

Naturens dag

Søndag den 12. september inviteres alle interesserede med på en spændende tur til Broager land, hvor vi vil besøge et økologisk landbrug. Det er Gitte og Frode Lehmann Stensigmose 4. der slår dørene op for deres bedrift, og står klar til at vise gården frem og fortælle om dyrehold og markdrift. Arrangementet afholdes fra kl. 10.00 til 12.00. Du når frem ved at følge vejen fra Broager over Dynt mod Skelde, og efter Dynt drejes der fra til venstre mod Spar-Es.

Stensigmose blev omlagt til økologisk drift i 1995. Der drives omkring 140 ha, og besætningen består af ca. 100 køer, og ca. 70 ungdyr. For ca. 10 år siden blev der anlagt en frugtplantage på ca. 0,7 ha.

Hvis der bliver tid og vejret tillader det, vil vi følge sporet i landskabet fra Spar-Es langs klinten ved Stensigmose, hvorfra der er en storslået udsigt over Vemmingbund, og på den anden side af bugten ligger Dybbøl Banke med Dybbøl Mølle. Klinten ved Stensigmose er berømt blandt geologer, fordi der i klinten ligger rester af for længst uddøde dyr, i form af muslinger og snegle. Det var også her der er gjort fund af stødtænder fra en skovelefant.

Det bakkede landskab er sammensat af levende hegn og græsarealer ”overdrev”, der ikke gødes eller sprøjtes. Overdrevene har i årevis har været græsset af kreaturer, hvilket begunstiger en artsrig og lavt voksende urtevegetation, med en særlig tilknyttet insektfauna. Det er også her man kan finde flere ikke almindelige arter af insekter og planter, som f.eks. seksplettet køllesværmer og planten marktusindgylden.

Ved at møde op på Stensigmose 4, får du og din familie mulighed for at se og følge de økologiske fødevares lange vej fra jord til bord.

Arrangementet er gratis, og alle interesserede er velkomne. Og ”Husk” også at tag børnene med.



7

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: