Se hvor skolerne lukker: Kommuner lukker små skoler på stribe
Så blinker sparekniven: Politikerne stikker nu for alvor kniven i de små skoler. Alene i går besluttede politikerne i Billund og Tønder at lukke ti skoler og flere er på vej i andre kommuner.Klik her: Bliv ven med jv.dk på Facebook og få de seneste nyheder når de sker
Landdistrikternes Fællesråd har nyligt lavet en rundspørge blandt alle landets kommuner samt en lang række medlemsorganisationer. Den viser, at 400 skoler vil lukke. Og det er primært små landskoler, der går ud over.
– Vi ved godt, at der er steder, hvor udviklingen i befolkningen kræver en skolelukning. Men det, vi ser, er en massakre. Og det betyder, at de landsbyer, hvor det sker, ikke længere kan tiltrække tilflyttere. Det forstærker skævheden mellem land og by, siger Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.
Foruden de ti lukninger har et politisk flertal i Aabenraa og Kolding kommuner besluttet at lukke en skole hver, mens fem skoler er i spil i Esbjerg Kommune og op til syv skoler i Varde.
Vejen Kommune vil spare fem millioner på skolerne næste år, men planerne er endnu ikke konkretiseret.
Det betyder farverne
Rød: Kommunen vil lukke skolen
Gul: Skolen er i fare for at blive lukket
Gul med stjerne: Kommunen skal spare på skoleområdet - endnu ingen konkrete planer
Grøn: Ingen skoler i fare
Vis Skolelukninger i Sydjylland 2010 på et større kort
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis




