En er dræbt og 10 forbrændt på raffinaderi
En eksplosion på et mexicansk olieraffinaderi kostede en ingeniør livet, mens to specialoperatører blev alvorlig forbrændt. Andre otte slap med lettere skader. En arbejder mistede livet, og to andre blev alvorlig forbrændt, da en eksplosion tidligt tirsdag rystede et olieraffinaderi i det nordøstlige Mexico tidligt tirsdag, oplyser det statslige olieselskab Pemex.Årsagen til eksplosionen på Cadereyta-raffinaderiet i nærheden af byen Monterrey var en læk i en kompressor i et rørsystem med brint. Andre otte raffinaderiarbejdere blev lettere kvæstet, hedder det i en meddelelse.
Eksplosionen, som indtraf klokken 09.20 lokal tid, kostede en 32-årig ingeniør livet og forbrændte to specialoperatører, der blev bragt til hospitalet, hedder det.
Branden kom hurtigt under kontrol, efter at selskabet havde iværksat en beredskabsplan, og man var gået i gang med at undersøge ulykken, hedder det videre.
Cadereyta, et af seks raffinaderier, der drives af Pemex i Mexico, producerede gennemsnitlig 27 millioner liter brændstof om dagen i 2008 og leverer ifølge virksomheden til den nordlige del af landet.
Mexico importerer også brændstof på grund af manglende kapacitet på raffinaderierne.
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis



