Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
-2º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
Billede
Billede
Billede

13 tons porte sænket på plads

Handy er de ikke, men alligevel kom sluseportene ved Vidåslusen på plads i dag efter at have været et par uger oppe på landjorden.

Slusen har fire porte i alt, og portene kommer op parvis på skift hvert andet år. Hver port vejer 6,5 tons, da de er bygget af den meget hårde og tunge træart asorbet, så Skaks Specialtranport må hjælpe til med at løfte.

Slusemester Steen Christensen fortæller, at portene hovedsagligt kommer på land, fordi de skal have skiftet nogle klodser af zink, som er forbindet med portenes stålkonstruktioner.

At zinken er forbundet med stålet betyder, at det kun er zinken, som bliver tæret væk i vandet, mens stålet går fri. På den måde kan man nøjes med at skiftet zinkklodserne fremfor det dyre stål.

- Det er samme princip på skibsskruer. Der bruger man også zink som "ofringsmetal", forklarer Steen Christensen.



4



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: