Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

ÿØÿá{Exif

Uartige fantasier på Robinson-ø

Temaet i årets Robinson er herskere og slaver. Det fik sat gang i den lumre hjernehalvdel hos de mandlige deltagere i 2010-ekspeditionens første afsnit. Der er beskidte tanker og uartige fantasier blandt mændene i årets Robinson-ekspedition, der gik i luften mandag aften på TV3. I hvert fald blandt de mænd, der har fået titel af herskere.

H.C., der er en af de fem herskere, fortalte under ekspeditionens første ø-råd, at han snakker lummert om de fem slavinder, der bor på herskernes ø. De beskidte tanker kommer, når han ser kvinderne i vandkanten.

- Så kan man brygge videre på den fantasi, at der ligger en solbrun sild i et bur, lød det fra H.C. under ø-rådet.

Det var herskeren Jakob, der blev stemt bort fra øen. Ingen af de øvrige herskere kunne forliges med hans blide og medmenneskelige facon over for slavinderne. Slet ikke Søren, der allerede i det første program har fået stemplet mandschauvinist.

Jakob beviste sit bløde væsen, da han valgte ikke at benytte muligheden for at redde sit eget skind på en slavindes bekostning. Han valgte at forlade øen, men er stadig i spil på øen Utopia.

Herskerne endte i ø-råd, da de tabte dagens Robinson-dyst til herskerinderne og deres mandeslaver, som har til huse på en anden ø. Nederlaget betød også, at herskerinde mistede slavinden Germaine.

I det første afsnit i årets ekspedition, der ifølge værten Jakob Kjeldberg bliver den hårdeste nogensinde, anlagde mændene og kvinderne to vidt forskellige strategier i behandlingen af deres slaver.

Mændene var brutale og tvang slavinderne til at æde af et svinetrug, mens kvinderne behandlede deres slaver mere ligeværdigt. Alligevel pønser mandeslaverne på et oprør.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: