Gæster fra hele landet bød Zacho velkommen
BILLUND: Omkring halvandet hundrede mennesker var i går til reception i forhallen i Billund Airport for at byde den nye direktør, Keld Zacho Jørgensen, velkommen – selvom han godt nok allerede har rundet sine første 75 dage som ny lufthavnsdirektør.Han tiltrådte den 15. juni, men alligevel var både lufthavnens medarbejdere, leverandører, interesseorganisationer, tidligere chefer og samarbejdspartnere var på pletten.
Selvom gæsterne kom fra alle dele af landet med hver deres særinteresse, var der enighed om, at Zacho er manden, der kan gøre Vestdanmarks største lufthavn og landets største danskejede lufthavn endnu større og bedre rustet til fremtiden.
Formanden for lufthavnens bestyrelse, Bjarne Hansen, satser på en betydelig vækst for lufthavnen.
– Inden for et år ser jeg gerne en vækst på 20-30 procent, hvis der altså ikke sker noget uforudset. Ingen kunne have forudset Muhammedkrisen, terrorangrebet på Word Trade Center eller Sterlings konkurs, og ingen havde fantasi til at forestille sig en askesky, der betød, at vi måtte lukke flere dage i træk, men hvis vi ikke bliver ramt af uforudsete hændelser, og økonomien fortsat er god hos danskerne, så ser det godt ud.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis















