Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Arne_T._Nielsen_foto_Timo_battef_26.08.10_CD6VLVH.jpg
Ledende redaktionschef Arne T. Nielsen har 40-års jubilæum på JydskeVestkysten. FOTO. TIMO BATTEFELD

40 år i den sønderjyske dagspresse

JUBILÆUM: Ledende redaktionschef på JydskeVestkysten, Arne T. Nielsen, har siden ansættelsen 1. september 1970 på det daværende Jydske Tidendes redaktion i Sønderborg taget hele udviklingen fra dagblad over avisfusion og mediehus med.

De fleste journalister ved godt, hvad en skrivemaskine er for noget. En håndfuld seniormedarbejdere ved oven i købet, hvordan den skal bruges. Men meget få kan prale af at have haft fingrene dybt begravet i den tekniske udvikling, som hele faget har været igennem siden »blyets dage«.

Ledende redaktionschef på JydskeVestkysten, Arne Tauensig Nielsen, der onsdag den 1. september har 40-års jubilæum i huset, har ikke bare taget turen med, han har den seneste snes år været Syddanske Mediers Mr. IT – og har som sådan på nærmeste hold kunnet vinke farvel til både bly og skrivemaskine og sagt goddag til et edb-system med grønne skærme ved navn Norsk Data og en ikke altid uproblematisk avisproduktion samt senere hele den it-bølge, der i dag har udstyret de fleste journalister med bærbare pc’er, digitalkamera, mp3-optagere og fra årsskiftet et pc-båret telefonsystem.

Klassisk journalist
Der skal mere end almindelig indsigt i bits og bytes for at ride it-bølgen af med et fornuftigt investeringsniveau, og der skal et køligt overblik til for at holde øje med bare de mest brugte it-platforme på en moderne avisredaktion.

Midt i al teknikken skal man ikke glemme, at Arne T. Nielsen udspringer af den klassiske avis-uddannelse med starten på Vendsyssel Tidende tilbage i slutningen af 60’erne. Og selvom det er et par dage siden, at Arne T. Nielsen har været »ude med blokken«, så har det ikke sløvet det kritiske blik for den avis, JydskeVestkysten hver dag sender på gaden.

 Fra Nordjylland kom Arne T. Nielsen i 1970 til Jydske Tidendes redaktion i Sønderborg og rykkede få år efter til avisens centralredaktion i først Kolding og senere Aabenraa før han ved fusionen i 1990 flyttede sin arbejdsplads til Esbjerg.

Den nordjyske baggrund – Arne T. Nielsen er født i Frederikshavn i 1947 – har uden tvivl været en del af den »arrgg skal vi nu ikke lige tænke os om-holdning«, der gennem årene har forhindret de værste investerings-vildveje, når det gælder indkøbet af ny it. Det har ikke altid mødt lige stor forståelse i de forskellige afdelinger, der naturligt nok har fokus på det seneste nye isenkram.

 Men her har et indgående kendskab til huset og de tekniske muligheder – og især begrænsninger – samt ikke mindst økonomien ofte resulteret i et par fornuftige beregninger og en venlig men klippefast afvisning.

Mens Arne T. Nielsen befinder sig som en fisk i vand i den moderne it, så er der nye tiltag, der ikke er faldet i helt så god jord hos nordjyden. Da en omsiggribende rygepolitik blev indført på avisen for få år siden, var den meget længe om at slå igennem på hr. Nielsens ikke alt for store kontor, men selv dette indgreb i den personlige frihed har efterhånden fundet indpas, og avisens rygerum frekventeres jævnligt.

Med 40 år på først Jydske Tidende og siden fusionen i 1990 på JydskeVestkysten har Arne T. Nielsen efterhånden arbejdet under en pæn håndfuld chefredaktører, ligesom han har set avisens fysiske rammer på Banegårdspladsen i Esbjerg blive ændret utallige gange – med alle de it-problemer, det afstedkommer.

Om det er nordjysk tålmodighed eller en tillært sønderjysk indgang til omvæltningerne er svær at afgøre, men avisens ledende redaktionschef tager i hvert fald hver ny udvikling med ophøjet ro og en næsten engleagtig tålmodighed. Hvis der endelig slipper verbale ytringer ud fra Arne T. Nielsens kontor, så er det næsten altid en høj latter, for evnen til at more sig over de mange besynderligheder som moderne it også har at tilbyde, fejler i hvert fald ikke noget.

Arne T. Nielsens 40-års jubilæet markeres med en reception i huset på Banegårdspladsen i morgen kl. 13.



0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: