Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Forrygende søndag eftermiddag i Telt 1

Jeg havde den fornøjelse at få to billetter til Telt 1 & 2 søndag eftermiddag kl. 13.00. Man kunne frit vælge mellem telt 1 & 2. Vi valgte at blive i telt 1. Her var der ca. 14 navne på plakaten – hvoraf de 13 var nye for mig. Teltet som normalt består af ca. halv siddepladser og halv ståpladser var helt omdannet til siddepladser – og det var ganske fint til denne koncert.

I starten af koncerten var alle 14 navne oppe på scenen for at spille et fælles nummer på deres instrumenter – en god start på koncerten. De 14 bands spillede efterfølgende 2-3 numre hver – et ganske godt koncept til denne søndag, så fik man hørt mange forskellige navne/sange.

Vi fik blandt andet hørt portugisiske Atlantihda fra Porto. Man kunne ikke forstå så vanvittig meget af deres portugisiske sprog, men det var alligevel en god oplevelse. De prøvede selvfølgelig også lige et par danske gloser af

Engelske Coast fra havnebyen Southampton spillede et par numre med keltisk rock.

Fred Morrison var på tredje gang i festivalen, men stadig lige godt

Pludselig blev der sat en stol ind på scenen, det var præsentationen af næste band – skotske Chair. Men der var absolut ikke grund til at sidde ned på stolene, de 8 bandmedlemmer fik folk op af stolene.

Skotske Wolfstone har før imponeret på Tønder Festival og gjorde det igen denne søndag eftermiddag.

Deadline nærmer sig. Det er faktisk lidt svært at skrive noget om 14 forskellige navne. (Der er ikke alt man kan huske) Koncerten varede til kl. 16.30. 3½ times god musik til en normalpris på 125 DKK må siges at være ekstremt billigt for sådan en oplevelse. Alt i alt en god oplevelse. God musik, glade mennesker og god betjening i baren.



0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: