Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
26º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede

Er vandværket ved at fylde søen?

Hvis du har undret dig over, hvorfor der løber en hel del vand ud over marken bagved gravhøjene, så er der en god forklaring. Vedsted vandværk har lavet en ny boring på marken bagved børnehaven. Ole Mikkelsen fra vandværkets bestyrelse fortæller:

"Vi har boret 52 meter ned og fundet et godt vandførende lag. Det er normal kutyme, at der bliver prøvetappet vand fra en ny boring og at der bliver taget en del prøver undervejs i prøvetapningen. Enkelte af prøverne har ikke levet op til forventningen, hvorfor vi lader endnu mere vand løbe for at prøve sikre vi tager prøver i helt frisk vand. Resultatet af prøverne vil foreligge indenfor en måneds tid."

Grunden til at vandværket skal lave en ny boring er, at der er fundet pesticidrester i den gamle boring.

"Prøver har vist, at den gamle boring kommer lige over grænseværdien men det er ikke noget at være bekymret for, med mindre man drikker over 6000 ltr vand om dagen" siger Ole Mikkelsen med en lunt smil



0




Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: