Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Pernille-Lundemark-236-x-kopi_28.07.10_366N4EP.jpg
26-årige Pernille Ottosen Lundemark med kunstnernavnet Leeloo har været i USA for at indspille sin debut-cd, der udkommer den 20. september.

Pernille elsker lyden fra Syden

AABENRAA: Leeloo – med det borgerlige navn Pernille Ottosen Lundemark – er vokset op i hjem med musik. Så det faldt hende helt naturligt selv at gå musikervejen. Til september udgiver hun sin debut-cd »I Am What You Want«, der er indspillet i de amerikanske sydstater. Hun udsender pladen for egen regning og risiko.
Pladen er indspillet i USA med den amerikanske superproducer John Custer ved mixerpulten og på flere af instrumenter.
John Custer havde produceret nogle af Pernilles yndlingspladen, og hun elskede hans autentiske sydstatslyd. Så hun bombarderede ham med e-mails, indtil han svarede.

Læs og hør mere om Leeloo og hendes musik på www.pernilleleeloo.com eller www.myspace.com/pernilleleeloorocks



5



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: