Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Ugekommentar: Tilbagefald truer aktierne

uge 25: Kampen omkring de vigtige indekspunkter fortsætter. Tendensen er nedadgående. Q2 regnskaberne indledes med Alcoa 12. juli. Mandag er Wall Street lukket. I dag kommer vigtig rapport om beskæftigelsen i USA.

Stregspillet omkring de vigtige indeksværdier fortsætter. Dow Jones (9.732) er faldet under 10.000-stregen men afstanden er for lille til at nedbruddet er entydigt. Usikkerhed præger derfor markederne. I Kina, der er verdens lokomotiv i efterspørgsel, er gassen ved at gå ud af økonomien stille og roligt. Det er dybest set positivt, at der ikke er fremkommet en kollaps med kriselignende chok. En blød landing med opretholdelse af pæn, normal vækst (6-8 %) er håbet. Frygten er, at pendulet kommer for langsomt i gang og følgelig får et skub ekstra over i den anden grøft. Aktierne i Shanghai og Hong Kong ”hænger med snuden” og indikerer mørkere forventninger til fremtiden. Faktisk er Kina-aktierne i år faldet med hele 27 % som en advarsel om udviklingen.

Andet kvartal har været rødt i Europa med ca. 8 % i kurstab, og her belaster banksektoren med Sydeuropa som genstand for svigtende tillid. Da Euro samtidig er faldet med 7 % regnet mod USD, bliver det samlede tab for investorer uden for Europa markant negativt. Dow Jones indekset er faldet med 11 % til sammenligning. C20 har derimod præsteret et positivt afkast på 2,6 %, der dog med torsdagens drop på 2,4 % gik tabt på den første handelsdag i det nye kvartal.

Vi befinder os i en pause forud for Q2 regnskaberne, der for alvor markeres den 12. juli med Alcoa’s tal. Herefter går det løs i USA med store europæiske selskaber som supplement. Første danske selskab med væsentlig størrelse bliver DSV den 30. juli.

Da USA har nationaldag 4. juli er markederne her lukket på mandag den 5. som kompensation. Dermed bliver den kommende uge kortere, og med mindre der fremkommer overraskende nyheder tegner mandag til at blive en ren pause.

Det afgørende spørgsmål for alle aktører er økonomiens sløve tilstand, altså konjunkturudviklingen. I eftermiddag (14.30) udsendes beskæftigelsesdata fra USA, og disse tal fortolkes efterhånden som en proxy for væksten. Fokus vil være lagt på udviklingen i den private beskæftigelse.

Erkendelsen breder sig omkring en bovlam situation uden evne til vækst. Hjælp til bilkøb og huskøb mv. løber ud og straks dykker aktiviteten, da der ikke er kommet gang i sagerne via det kunstige åndedræt. I befolkningen siger de økonomisk stærke og interesserede blot tak for de gaver
(fortsættes via nedenstående link)

Læs hele aktiekommentaren via dette link: http://www.aktieinfo.net/ugekommentar/
Information om Aktieinfo: http://www.aktieinfo.net/profil/



0



Fakta
>Kommentar
Jv.dk bringer hver fredag en kommentar på den kommende uges aktiemarked.
Kommentaren er skrevet af John Stihøj, Aktieinfo.net.
Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: