SNS: Der er styr på kviksølvet
VESTERBÆK: En af modstanderne af lukningen af Ansager Kanalen, Henrik Pedersen, undrer sig over, at der kun tages kviksølvprøver nogle steder i Ansager Kanalen. Der er taget 23 prøver, hvoraf to indeholdt så store koncentrationer, at jorden skal graves op og flyttes. Kviksølvet stammer fra Grindstedværket.Skovrider Ulrik Lorenzen fra Skov – og Naturstyrelsen (SNS), der står bag genopretningen, har forståelse for bekymringen.
– Vi har hele tiden vidst, at der var det her kviksølvspøgelse. Det er styr på det. Ellers ville vi ikke få lov til at lave det, siger Ulrik Lorenzen.
Til at afslutte genopretningen af Varde Å har projektleder Lene Kristensen fra Skov- og Naturstyrelsen fuld fokus på kviksølvet.
Hun fortæller, de tager kviksølvprøver de steder, hvor der skal graves og flyttes jord fra kanalen. Og det er ved ækvadukten, som løber over Holme Å Kanal. Det er her, at 2 af 23 prøver viste forhøjede værdier er kviksølv.
Det er et gammelt depot ved det daværende Ansager Stemmeværk, hvor der ligger forurenet jord gravet op fra sandfanget fra samme sted.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




