Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
26º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede

Nøffelskov Festival 2010

Med tre dage til Nøffelskov festivalen kan festivalbanden begynde at mærke sommerfuglene i maven. Det sidste planlægningsmøde er afholdt og alt tyder på en kæmpe succes på lørdag d. 29. maj kl. 14.00 – 21.00 i Nøffelskoven på Møllevej 4 i Nybøl. Både Nigel Ray Beck, Blue Sunday, Sixpack Bluesband, The Blondes og Monstah har meldt klar til at komme og spille og den lokale troubadour Anthony Stevenson vil underholde med sin guitar i pauserne.

Som åbningstaler af festivalen får vi besøg af kulturudvalgsformand Stefan Kleinschmidt. Stephan har i dagens anledning taget imod noget af en udfordring. Festivalbanden kan naturligvis ikke afsløre hvad, men det er helt sikkert, at dette ikke er set før!

Under festivalen afholdes en konkurrence med salg af lodder til 20 kr. stykket, hvor den heldige vinder af en billet til Deep Purple koncert i Mølledammen udtrækkes kl. 18.30. Al overskud fra konkurrencen går til næste års Nøffelskov Festival.

Samtidig er det også muligt at købe festival T-shirts. Broager Sparekasse har sponsoreret nogle flotte sorte T-shirts med hvidt tryk, hvor en glad skovtrold, kendt fra Nøffelskov Festivalens plakat toner frem. De 100 kr. pr T-shirt går ubeskåret til næste års festival.

Apropos plakater, så er de nu trykt og hængt op i Nybøl og omegn. Festivalbanden har gjort sig umage med formidling og festivalen har da både en hjemmeside www.noffelskov-festival.dk og en facebookside med 225 medlemmer.

Under festivalen vil det være muligt at købe øl og vand og de lokale BN ringriderpølser. Der kan også købes kaffe og kage. Salget står KFUM spejderne for. Spejderne mistede deres spejderhytte til fordel for motorvejen, så et nyt spejderhus har nu set dagens lys i Frk. Staugaards krat i Nybøl. Men pengene til nybygningen slog ikke til. Derfor går overskudet af salg af øl og grillpølser med mere til færdiggørelsen af spejderhuset på Møllevej i Nybøl.

For at få hele arrangementet på benene har det været nødvendigt med sponsorer. Til trods for at alle fem bands spiller gratis, er sådan en festival forbundet med en del udgifter. Festivalbanden er derfor meget taknemmelige for at både Ildsjælepuljen, Danfoss, Broager Sparekasse, Salon Hvirvlen, Vesterled teglværk, Guldbageren, Brag Søsport, Nybøl lokalråd, Sydbank, Smølf, og Andelskassen Tinglev har spyttet i kassen. Uden vores sponsorer havde der ikke været en festival.

Tak til alle, der har støttet op om festivalbandens ide om rockmusik i Nøffelskoven. Nu krydser vi fingre for, at DMI’s prognose om tørvejr holder stik og håber på en festlig og hyggelig dag i Danmarks mindste skov. Der er fri entre og alle er hjerteligt velkomne.



2




Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: