Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
26º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

GYLLING_HAAHR_HENV-AB.JPG.3477238_01.05.10_1V5S7EG.jpg

Borgmester: Sundhedsstyrelsen er imod privathospitaler

VARDE: - Jeg må fastslå, at der i Sundhedsstyrelsen sidder en direktion, der ikke vil privathospitalerne i Danmark det godt. Det forekommer at være en politisk ideologisk holdning. Det er yderst beklageligt og ærgerligt, at man vil stoppe HjerteCenter Varde.

Borgmester Gylling Haahr, (V), er ret så klar i mælet i reaktion på meddelelsen om, at Sundhedsstyrelsen fastholder kravet om 750 hjerteoperationer om året som krav for at godkende centret.

Så mange er der knap nok i hele region Syddanmark, og det betyder, at alle skal opereres på Odense Universitetshospital.

Men Gylling Haahr peger på, at Sundhedsstyrelsen med kravet om de 750 operationer plus yderligere 400 ballonoperationer kører med helt urealistiske tal.

– De kommer fra en gammel aftale mellem Skejby og Ålborg sygehus. Hvad er de værd i denne sammenhæng ?

Borgmesteren er rasende over, at man vil stikke en kæp i hjulet for Hjertecentret, der netop er et eksempel på, at udkantsdanmark endelig har fået en arbejdsplads med højtuddannede og vellønnede medarbejdere.

Det lokale regionsrådsmedlem Thyge Nielsen, (V), er enig.

– Hvis regeringen mener noget med, at den private hospitalssektor skal udfordre det offentlige system, er det helt uforståeligt, at man vil tage livet af flagskibet HjerteCenter Varde, der fagligt er på højeste niveau . Det er træls, at beboerne i Vestjylland skal betale prisen for, at regeringen tilsyneladende ikke vil blande sig i enkeltsagen HjerteCenter Varde.

 



5



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: