Kevin Christensen og Linda Kubo i en harmonisk stund, før Anita Mikkelsen (på knæ) udløser kaos mellem dem.
Mød hulemanden og skyggesiden
HELLE: Han virker hård og lukket. Hun er åben og meget talende.Mød hulemanden og følelsesvæsnet. Og mød også deres skyggesider.
Det møde finder sted i Anne Linnet Teaterkoncert. I HATS’ store forårssatsning gælder det kønnene og alt det, som man ellers ikke lige får øje på. Ved hjælp af sange og scenebilleder går teaterkoncerten nemlig bag facaden på manden og kvinden.
For instruktøren Gert Møller Jensen, som er flyttet fra området og nu er daglig leder af Contact-fonden i København, er forestillingen tænkt som en afsøgning af det maskuline og det feminine og en afsked med manér.
Og han slipper ikke drifterne løs på scenen i henholdsvis Helle Hallen, Musikhuset Esbjerg, Ølgod Efterskole og Lerpøthallen i Varde uden et stort forarbejde. Mange kan nok genkende nogle af de påstande, som gennemsyrer teaterkoncerten:
Manden er hulemanden. Og kvinden er følelser.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




