Bræk og afføring i gaderne: Esbjerg City er en svinesti
Skidt: Havnebyens centrum sejler i efterladenskaber.– Det kan faktisk godt gå en lidt på nerverne ind imellem, siger specialarbejder Ivan Persson, der gør rent i bymidten. Han betegner problemet som rigtigt stort.
– Her til morgen lå der... jeg ved ikke, om det var fra et menneske eller dyr... sådan en »halløj-bæ« lige rundt om posthuset. Der var en, der havde jokket i den, inden jeg nåede at fjerne den, forklarer Ivan Persson, der samler cirka 15 »halløjer« op om ugen.
I Fitnessworld på Torvet måtte en ansat også fjerne bræk og det, der var værre, for at komme ind ad døren.
– Det er bare så ulækkert. Det er lige før, man selv kaster op, når man skal fjerne andre menneskers lort og bræk, siger receptionist i Fitnessworld, Mette Gudmand, der fortæller, at hun op til flere gange har måttet benytte bagindgangen, fordi der var opkast ud over hele fordørens håndtag.
Det er politiinspektør Lars Erik Bræmhøj indtryk, at problemet umiddelbart er ligeså slemt, som det altid har været.
– Vi ser det jo hver weekend, forklarer han.
Byens borgmester Johnny Søtrup (V) slår fast, at fænomenet ikke harmonerer med hans visioner for Esbjerg:
– Det er ubeskrivelig ulækkert. Vores by skal være dejlig at færdes i, siger borgmesteren, der har en opfordring:
– Hvis folk kan dokumentere, at det er et stort problem, så er de velkomne til at henvende sig til mig eller politidirektionen. Det kunne eventuelt være en ide at hæve bødetaksterne, siger Johnny Søtrup.
– Hvis man virkelig kan mærke det på pengepungen, så holder man sig nok i skindet, mener byens førstemand.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis






