Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-12º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Eksministre tilbyder indflydelse for penge

Flere tidligere ministre i Storbritannien er blevet afsløret i at tilbyde firmaer at bruge deres forbindelser til regeringen mod betaling. Det britiske regeringsparti Labour lovede søndag at slå hårdt ned på tidligere ministre, der arbejder som lobbyister for store firmaer. Det sker, efter at flere af partiets medlemmer blev lokket i en fælde af en journalist.

Flere af Labours medlemmer af parlamentet blev filmet, da de tilsyneladende tilbød at bruge deres forbindelser til regeringen mod betaling. De afviser dog alle, at de har gjort noget forkert.

Partiet har svaret igen ved at love skrappere kontrol med lobbyisterne, hvis regeringen bliver genvalgt ved valget den 6. maj.

- Det må aldrig hedde sig, at erhvervslivet kun kan få regeringen i tale ved at betale parlamentsmedlemmer eller andre for det, siger en talsmand for Labour.

En af dem, der blev filmet af avisen The Sunday Times og tv-stationen Channel Four, var tidligere minister Stephen Byers. Han pralede af, hvordan han havde fået ændret regerings politik ved lobbyarbejde mod sine tidligere kolleger.

Stephen Byers krævede angiveligt op til 5000 pund - godt 40.000 kroner - om dagen for sine tjenester. Ved én lejlighed påstod han, at han kunne bruge sit venskab med erhvervsminister Peter Mandelson til at fremme sin klients interesser.

I en udtalelse afviser Stephen Byers, at han har udnyttet sin adgang til regeringens ministre og forklarer, at han overdrev sin indflydelse overfor journalisten.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: