Flere hundrede børn så opera i kristkirken
TØNDER: Der blev grinet godt og grundt i Tønder Kristkirke i formiddag. Og det var ikke af præstens prædiken.Derimod var det de to skuespillere/sangere fra Den Jyske Opera, som fik latteren frem hos de børn, der i var inviteret til forestillingen af Tønder Menighedsråd. Forestillingen var en musikalsk fortælling om syndfloden og Noahs Ark, og musikken kom fra perkussion.
I Tønder blev forestillingen opført to gange, idet det var børn fra Nordre Børnehave, Vestre Børnehave, Østre Børnehave og Ludwig Andresen skolen og Kindergarten, der om formiddagen kunne møde brølende løver, statelige giraffer og nogle meget aktive høns, mens det over middag var de yngste elever fra Holmeskolen og Tønder Kommuneskole, der havde fornøjelsen.
Stykket havde premiere i Aalborg for godt en uge siden, og i løbet af operaens turné skal det opføres 34 gange 22 forskellige steder i hele landet.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis










