Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
-2º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

JP-medarbejdere skulle halshugges

Terrorangrebet mod Jyllands-Posten skulle gennemføres som en selvmordsaktion. Hovederne af avisens halshuggede medarbejdere skulle smides ud af vinduerne. Det planlagte terrorangreb mod Jyllands-Posten skulle være gennemført som en selvmordsaktion, hvor der forinden var blevet gjort kort proces med medarbejderne på avisen, skriver politiken.dk

Aktionen skulle være en straf, fordi Jyllands-Posten havde publiceret en fornærmende tegning af profeten Muhammed med en bombe som turban.

Det fremgår af den studehandel, der er indgået mellem anklagemyndigheden i Chicago og den terrorsigtede David Headley.

Headley har ved en domstol i sin hjemby, Chicago, erklæret sig skyldig i alle anklager og står formentlig til en dom på livstid.

Ifølge Headleys tilståelse var det meningen, at angrebet på Jyllands-Postens redaktion i København skulle være en selvmordsaktion, hvor angriberne på forhånd skulle forberede martyrvideoer.

De fanger, man forventede at tage, skulle halshugges, og terroristerne skulle derpå smide deres afhuggede hoveder ud af vinduerne for yderligere at provokere de danske myndigheder.

Headley havde fået sine instrukser fra den pakistanske terrorleder Ilyas Kashmiri, hvis organisation har tætte relationer til al-Qaeda.

På et møde i februar 2009 havde Kashmiri ladet Headley forstå, at "de ældre", som Headley opfattede som ledelsen af al-Qaeda, ønskede angrebet gennemført så hurtigt som muligt.

Kort forinden, i januar 2009, havde David Headley været på en overvågningsekspedition til Jyllands-Postens kontorer i København og Århus.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: