Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Hundreder af soldater har forsøgt selvmord

Mange tidligere udsendte soldater har forsøgt at tage livet af sig selv. Flere har prøvet at begå selvmod mere end én gang. 281 soldater har forsøgt at begå selvmord, efter at de kom hjem. Det skriver TV2 Øst, der har set en opgørelse fra Hærens Konstabel- og Korporalforening (HKKF). Foreningen oprettede i 2008 projektet Livlinjen, der hjælper hjemvendte soldater med traumer.

Af de 303, der har henvendt sig, har 281 soldater forsøgt at tage livet af sig selv. 177 af soldaterne har forsøgt at begå selvmord mere end én gang. Ifølge Alan Damm, sekretariatschef i HKKF, er der tale om en gruppe soldater, der er meget lidt fokus på. Forsvaret er klar over, at der er et problem, men det er ikke godt nok.

- De magter ikke at løfte opgaven endnu, siger Alan Damm.

På Christiansborg overrasker antallet Socialdemokraternes forsvarsordfører, John Dyrby Paulsen.

- Det er jo lidt rystende, at det er så mange. Det understreger med al ønskelig tydelighed, hvor alvorligt det er, siger han.

Partierne bag forsvarsforliget skal snart drøfte indsatsen over for veteraner.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: