Nationalpark Vadehavet bliver ikke til noget lige foreløbigt. Projektet er udskudt, og miljøminister Karen Ellemann (V) vil ikke sætte en dato på, hvornår parken kan indvies.
Nationalpark Vadehavet bliver forsinket
Udskudt: Nationalpark Vadehavet er udskudt på ubestemt tid og indvies ikke som planlagt til sommer.Det kom frem, da miljøminister Karen Ellemann (V) deltog ved en dansk-tysk-hollandsk regeringskonference om vadehavsregionen, hvor Danmark overtog formandskabet i de tre landes vadehavssamarbejde.
Holland og Tysklands dele af Vadehavet er optaget som Verdens Naturarv, og de to landes ministre forsøgte på mødet at presse Danmark til også at lade den danske del blive del af verdensarven, men Danmark strittede imod.
Regeringen vil først have etableret Nationalpark Vadehavet, som lader vente på sig.
– Nej, vi har ingen dato. Jeg har inviteret mine kolleger fra Holland og Tyskland, når nationalparken indvies. Det bliver forhåbentlig i år, men måske først til foråret 2011, sagde Karen Ellemann (V) efter regeringskonferencen.
Miljøministeren kom ikke ind på årsagen til forsinkelsen af Nationalpark Vadehavet.
Ifølge JydskeVestkystens oplysninger skyldes forsinkelsen lokal uro omkring nationalparkerne Skjern Å og Kongernes Nordsjælland.
Der er problemer
I Nordsjælland har de berørte kommuner endnu ikke evnet at blive enige om en endelig afgræsning af nationalparken. Og i Skjern stiller lokale pressionsgrupper, især landbruget, nu så store krav om medbestemmelse, at hele Skjern Å-projektet er ved at skride.
Da nationalparkerne skal indvies i en foruddefineret rækkefølge, er Nationalpark Vadehavet således også blevet udskudt.
Skovrider og nyudnævnt formand for vadehavssamarbejdet, Peter Ilsøe, erkender over for JydskeVestkysten, at der er problemer, men han nedtoner dog omfanget.
– Der er lidt forhandlinger i forligskredsen om parkerne. Det går ikke stærkt, men det går, siger Peter Ilsøe.
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis



