Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede

Så er det teenagernes løbetur

Ungdomsløb: De unge løbere fra Vestjyllands hovedstad bliver svære at bide skeer med, når Esbjerg Atletik & Motions nye ungdomsprogram træder i karakter.

Klubben søger 12-19-årige drenge og piger, der kan lide at løbe – gerne stærkt, og som vil være endnu bedre.

Holdet forventes at toppe omkring Vestkystløbet i juni og Danske Ungdomsmesterskaber i september.

Den erfarne løber Bjarke Wolf er hyret som træner, og der er lagt op til hård løbetræning hver mandag og torsdag klokken 17 ved atletikstadion på Gl. Vardevej. Første træningsaften er mandag 22. marts.

Ifølge Esbjerg Atletik & Motion så markerer 12-12-års alderen en periode i de unge udøveres liv, hvor de skal lære at træne rigtigt og konkurrere.

Derfor vil løbetræningen ikke fokusere så meget på antallet af kilometer, men mere på, at de aktive lærer deres fysiske og mentale grænser og lærer at løbe og træne rigtigt.

Derfor vil teknik- og styrketræning også være en del af træningen året rundt. I sommerperioden (april-september) løber man mest muligt på skovstier kombineret med farttræning på stadion.

I vinterperioden (oktober-marts) foregår træningen hovedsagelig på asfalt.

Hvis man vil være med, er det bare med at møde op i sportstøj og løbesko.

Niveauet i gruppen ligger på fem kilometer på mellem 16.30 og 26 minutter og 800 meter på 2.08-2.55 minutter, langsommere må dog gerne møde op – bare man kan løbe mindst 20 minutter uden pause.



1



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: