Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-12º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Vamdrup Kino bliver digital 3D-biograf

VAMDRUP: Til juli får alle biografgængere tilbudt en genbrugsbrille, når de sætter sig i Vamdrup Kinos behagelige røde stole for at se premierefilmene »Shrek den lykkelige« og »Toy Story 3« i 3D.

Biografen har nemlig besluttet at bruge 800.000 kroner på at installere 3D-udstyr i salen. Og udstyret skulle være på plads til sommer.

200 genbrugsbriller
Kinogruppen har bestemt sig for et Dolby 3D-system. Til det system hører briller, der kan vaskes og bruges igen.

Kino, der har 66 pladser i salen, har investeret i 200 briller.

– De seneste fire-fem år har vi snakket om 3D. Vi er stolte over, at kunne følge med i udviklingen, fortæller Gunnar Hørlyck.

Sammen med formand Majbrit Petersen udgør han biografens presseudvalg.

– Vi regner med, at flere og flere film vil blive vist i 3D, der giver en mere rummelig virkning, uddyber Gunnar Hørlyck.

Det er usædvanligt, at en lille biograf, der er drevet af frivillige, allerede på nuværende tidspunkt kan præsentere film i 3D.

– Vi håber på, at det har nyhedens interesse, og at det kan øge vores billetsalg, så vi kommer op på 7000 solgte billetter om året. Men nu må vi se, hvad der sker, siger han.

Nu sælger biografen omkring 6000 billetter om året.

Efter investeringen forventer Gunnar Hørlyck, at billetprisen vil stige.
– Det bliver mere end ti kroner per billet, men vi forventer stadig at kunne køre med relativt billige billetpriser, forudser han.

Han håber til gengæld ikke, at biografen skal have en ny stil, hvad angår filmvalgt. Det vil fortsat oftest være de lidt snævre film, der vises i salen.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: