Hjerting fester igen
Byfesten vil i år byde på masser af aktiviteter torsdag den 26. august, fredag den 27. august og lørdag den 28. august. Byfesten foregår omkring boldbanerne på Nordvang skole. Snyd ikke dig selv for sommerens største fest i Hjerting!HUSK at sæt et stort X i kalenderen!
Programmet kommer bl.a. til at indeholde:
• Optog gennem Hjerting
• Stort legeland
• Autografskrivning med EfB spillere
• Sponsor cykelløb
• Torsdagshygge og fælles spisning i festteltet
• Seniorfrokost fredag
• Ungdomsfest fredag
• Gadefodboldturnering fredag
• Loppemarked
• Mini Fodbold Cup
• Frokostjazz
• Fiskeauktion
• Turneringskampe
• Teltfest lørdag aften
Endeligt program med oplysning om billetsalg og tilmelding udsendes snarest muligt.
Begynd allerede nu at inviter naboerne, vennerne, din HIF-afdeling eller gode kollegaer til festen lørdag aften! Var du med til sidste års fest? Så ved du, hvorfor I skal være med, når HIF og Hjerting fester!
Prisen for en sjov aften med god mad og live musik vil være ca. 225 kr. per person. Yderligere information vil blive udsendt, når billetterne sættes til salg.
Husk overskuddet går ubeskåret til jeres børns forening – HIF Fodbold.
Vi håber på jeres initiativ til at samle festglade Hjerting borgere og andet godtfolk – og vi glæder os til at se jer til et par festlige dage!
Se skønne billeder fra sidste års byfest her: http://hjertingposten.kivaweb.dk/billedgallerier/hjerting-byfest-2009
HUSK at sæt et stort X i kalenderen den 26.-28. august 2010!
De bedste festhilsner
__________________________________
Byfestudvalget / Hjerting IF Fodbold
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




