Tre vil gerne være teater-ejer
Tre vil gerne købe Kolding Teater
BUD: Tre indtil videre ukendte investorer har tilbudt at købe Kolding Teater.Udbyderen er Kolding Kommune, der efter 20 år som lejer er forpligtet til at købe teatret af Comwell for 68,5 millioner kroner med udgangen af 2010, fordi kommunen og hotelkoncernen ikke har kunnet enes om at forlænge lejeaftalen.
Ifølge tidligere mæglervurderinger kan kommunen kun regne med at få 30 millioner kroner hjem for teatersalen på Comwell, medmindre den bliver solgt med løfte om en ny kommunal lejeaftale.
Ejendomskonsulent Henning Dalmer vil ikke sige meget om de tre købstilbud.
Men er det realistisk at tro, at kommunen får de 68,5 millioner kroner hjem, som Comwell skal have for teatersalen?
– Hvis man skal tro de fremsendte tilbud, så ja, svarer Dalmer.
Nu skal først økonomiudvalget og derefter byrådet tage stilling til de tre købstilbud. Fristen for at give tilbud på salen udløb mandag.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




