Politiet får færre hænder og skal på ny centralisere
2010 bliver det år, hvor politiet i Midt-og Vestjylland får mulighed for at styrke indsatsen.– Vi er for få hænder, og vi kunne med fordel have brugt flere kræfter på for eksempel efterforskning og præventivt arbejde, fastslår politidirektør Jens Kaasgaard i en status over året der gik og indsatsen i år.
– Resultatmæssigt er det alligevel gået godt, siger politichefen.
Politireformen, der blev gennemført i 2007 har betydet, at politi-og motorkontoret i Skjern er lukket. Motorkontoret er flyttet til Herning, og politistationen holder kun åbent enkelte timer om ugen. Landpolitiet i Tarm træffes kun efter aftale.
Og chefpolitiinspektør Knud Stadsgaard bekræfter, at der bliver mere centralisering og færre hænder:
– Vi forventer dog, at der vil blive mulighed for en højere grad af konsolidering i 2010, hvor der ud over centralisering af de administrative områder kun vil blive foretaget mindre tilpasninger. Samtidig må vi imidlertid forholde os til det faktum, at vi bliver færre hænder i 2010, hvorfor prioritering af dagligdagens opgaver bliver altafgørende.
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis




