Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-2º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Talent slår igen favoritterne i Paris-Nice

Den 20-årige Liquigas-rytter Peter Sagan vinder overraskende femte etape af Paris-Nice efter et uimodståeligt ryk. Alberto Contador forsvarede sin førertrøje. For anden gang på tre dage slog den unge slovak Peter Sagan favoritterne i etapeløbet Paris-Nice.

Den 20-årige Liquigas-rytter, der sidste år levede et hengemt liv på det lille hold Dukla Trencin Merida, vandt fornemt tredje etape onsdag. Fredag slog han uimodståeligt til på den afsluttende bakke godt en kilometer før mål.

Sagan stak af fra et hurtigt kørende felt, og selvom han gik fuldstændig død på de sidste 100 meter, så havde han slået så stort et hul, at han kunne tumle over målstregen og lade sig hylde som en overraskende vinder af den 157 kilometer lange etape fra Pernes-les-Fontaines til Aix-en-Provence.

I den samlede stilling fik den kuperede etape ikke den store indflydelse. Spanske Alberto Contador har 20 sekunder ned til landsmanden Alejandro Valverde på andenpladsen. Bedste Team Saxo Bank-rytter er Jens Voigt. Han ligger 34 sekunder efter Contador på en sjetteplads.

Lørdagens sjette etape ligner i profil fredagens, mens det nok især bliver søndagens afsluttende etape til Nice, der kan give forskydninger i det samlede klassement.



0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: