Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-4º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Undervisningsminister blåstempler sabbatår

Op til to sabbatår er i orden. Men når de unge op på tre, har systemet fejlet, siger undervisningsministeren Tina Nedergaard. Den nye undervisningsminister, Tina Nedergaard (V), blåstempler i et interview med Højskolebladet de unges ret til at tage et par års pause i uddannelsesforløbet, og hun vil ikke lægge ansvaret på den enkelte unge, hvis der går for lang tid.

- Det ikke vil være muligt at finde et citat fra mig, hvor jeg siger "fjumreår". Så vil det i hvert fald være for at nedgøre ordet. Jeg har faktisk selv haft et sabbatår, siger hun.

Men mere end to sabbatår er ikke godt for de unge, mener ministeren.

- Hvis man er kommet ud i et tredje sabbatår, så er det ikke dumt af den unge, så er det os andre, der har svigtet, siger Tina Nedergaard til Højskolebladet med henvisning til forgængeren Bertel Haarders udtalelse om, at ét sabbatår er ok, to sabbatår er dumt og tre torskedumt.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: