Disse fire knægte fra EUC Vest i Esbjerg vandt regionsmesterskab i iværksætteri. Gruppen hedder Kragh Design.
Esbjerg-drenge blev regionsmestre i iværksætteri
GRINDSTED: Kragh Design - fire knægte fra EUC Vest i Esbjerg - vandt torsdag regionsmesterskabet i iværksætteri på Grindsted Erhvervsskole.Konkurrencen hedder Young Enterprise, og sammen med Sibeti – tre piger fra Varde Handelsskole – skal Kragh Design dyste om det nationale mesterskab. Det sker til april i København.
Kragh Design har udviklet et koncept med en opslagstavle med lys, mens Sibeti kan gøre det lettere for folk, der bruger krykker.
Grindsted Erhvervsskole havde to virksomheder med: Foil covers og Virtu. Begge hold placerede sig mellem de otte til ti bedste ud af de 22 virksomheder.
Young Enterprise er en erhvervsdrivende fond, som blev stiftet i 1993 med det formål at udbygge innovations og selvstændighedskulturen blandt unge uddannelsessøgende i grundskolen, på ungdoms- og erhvervsuddannelserne samt de korte og mellemlange videregående uddannelser. Formand for Young Enterprise er Jørgen Mads Clausen, Danfoss.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis








