Stem på finaleparrene til Et Eventyrligt Bryllup
Onsdag:
-5º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

kontorf_llesskab_varde_080310_orla.JPG_11.03.10_505BV3F.jpg
Trine Andreasen (sidden) og Jane Stewart (stående) har hver deres virksomhed, og de bor nu dør om dør på Murtfeldts Plads i Varde.

To kvinder går sammen om fælles kontor

VARDE: Et stort ønske fra Jane Stewart om at skifte sin stue ud med et kontorfællesskab i midtbyen er opfyldt.

Hun er flyttet ind i nogle af de lokaler, Jobcenter Varde rådede over på Murtfeldt Plads, og det samme er Trine Andreasen.

Jane Stewart har en oversætter-virksomhed, mens Trine Andreasen har en virksomhed, der tilbyder at stå for bogholderiet i små og mellemstore virksomheder.

Hendes virksomhed hedder TA Bogholderi.

– Min virksomhed hedder ikke noget endnu. Jeg overvejer stadig et navn, og jeg arbejder også på en hjemmeside, siger Jane Stewart.
Jane Stewart gik til avisen for at foreslå, at kommune og erhvervsråd hjælper iværksættere i gang med nogle velplacerede og overskuelige kontorlokaler.

– Det gav bonus. Jeg blev kontaktet af udlejeren, og da jeg havde set lokalerne, var jeg ikke i tvivl. Jeg havde allerede forinden været i kontakt med Trine Andreasen om et kontorfællesskab, og her var, hvad vi skulle bruge, siger Jane Stewart.



3



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: