Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-3º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
Hvis man havde forestillet sig, at direktøren sad i spadseredragt på kontoret, må man tro om. Godt nok er neglene lakerede, og make-uppen perfekt, men Doris Westphals arbejdstøj er kitlen. Hun er med til at udvikle produkterne i laboratoriet. I baggrunden ses kompagnon Helle Nordentoft

Dufte er hendes liv

DUFTE: Meget er forandret i de 35 år, indehaver Doris Westphal har levet og åndet for produktionen af parfumer, shampooer og cremer i Westphals fabrikker i Bøvl uden for Sdr. Omme. Her har arbejdet altid fået lov til at fylde morgen, middag og aften, weekender og ferier. Onsdag den 11.3 fylder hun 60 år, har 35 års forretningsjubilæum og har indvilget i at holde reception.

I krisetider er det ikke duftene, vi sparer på. Derfor har finanskrisen for Westphals fabrikker betydet omsætningsstigning og økonomisk fremgang. Finanskrisen mærkes ét sted: Hos emballageleverandørerne. De ligger ikke længere inde med store lagre, og det betyder lange ventetider. – Vi kunne levere meget mere, hvis vi kunne få emballagen. Det er en daglig kamp, siger Doris Westphal.

Til daglig er hun på lige fod med de andre i produktionen at finde i praktisk arbejdskittel, for arbejdet med råvarerne er nu som før drivkraften. At den første ansættelse er blevet til 35 år skyldes dog ikke kun produkterne.

– Man møder så mange ildsjæle. Den menneskelige kontakt, der altid har været herude, betyder meget. Det tror jeg også den gør for andre. Vi har i hvert fald flere, som har været her længere end jeg, smiler chefen.

Når man fylder 60, er det for mange anledning til at overveje, hvornår ens arbejdsliv er slut. Det er det ikke foreløbig for Doris Westphal, men hvad der i fremtiden skal ske med fabrikken, ligger hende meget på sinde.



8



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: