Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Ex-rocker med kriminel fortid er blevet bedemand

SØNDERBORG: Efter 11 år i fængsel kom den nu 38-årige Lars Jensen ud i friheden i 2003 blot for at blive indhentet af skæbnen. Hans brud med en rockergruppe kom til at koste ham knækkede knogler, skudhuller i kroppen og en udsigt til et på alle måder elendigt liv.

– Men det stod klart for mig, at mine børns fremtid vil blive ødelagt, hvis ikke jeg ændrede kurs, siger Lars Jensen, der i dag er bedemand og stenhugger i Sønderborg.

Den ny kurs hjalp politiet ham med, efter at han havde hjulpet med at opklare bandekriminalitet. Politiet hjalp ham til en ny bopæl og et nyt navn.

I dag – syv år senere – lever Lars Jensen på Als, hvor han er blevet en respekteret bedemand og stenhugger. Respekteret hos mange kunder, men en kollega i branchen er knap så begejstret for ex-rockeren, der efter at være blevet præsenteret i blandt andet JydskeVestkysten med sin forretning, nu føler, at han må åbne for det mørke kapitel om sin fortid i den jyske underverden.

Læs mere i JydskeVestkysten fredag og i netavisen på JV.dk.



11



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
Afstemning
Er det en god idé, at byrådet vil nedlægge halvdelen af valgstederne for at spare en halv million kroner?