Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Prisregn over Kolding Bokseklub

Kolding Bokseklub har den seneste tid nydt godt af prisuddelinger fra Folkeoplysningsudvalget og Nordea Fonden. Lørdag den 27. februar blev Kristina Madsen og Kim G. Nielsen tildelt ungdomslederpriserne i Kolding, som gives af Folkeoplysningsudvalget til unge under 25 år, der har gjort en ekstraordinær indsats i det frivillige foreningsliv.

Kristina har de sidste 4 år været medlem af bestyrelsen og har blandt andet stået for opbygningen af klubbens hjemmeside. Kristina er desuden en meget dygtig og skattet træner. Både af de store motionshold og den teknisk og fysisk krævende træning af kampbokserne.

Kim har de sidste 10 år været et yderst vellidt medlem i klubben. Kim gør en stor indsats som hjælpetræner på begynderholdet, hvor især unge medlemmer med anden etnisk baggrund nyder godt af hans flid og pædagogiske evner.

Prikken over i´et kom på Nordeas årsmøde, da Kolding Bokseklub blev tildelt prisen som årets forening i Kolding og for dette modtog 15.000kr. Kolding Bokseklub var indstillet ved klubbens træner på begynderholdet, Jan Nielsen.

Jan Nielsen, der selv er tidligere dobbelt dansk mester og en af de bærende kræfter i Kolding Bokseklub, har trænet vores nybegyndere hver tirsdag og torsdag i over 17 år og han har også taget del i bestyrelsesarbejdet. Han er i den grad en at hjørnestenene til den succes klubben oplever på det sportslige plan lige nu og har bla. trænet vores 7 medaljevindere fra de netop afholdte jyske mesterskaber, hvor Kolding Boksklub blev Jyllands bedste klub for begyndere.

”Jeg nyder at være med i klubarbejdet, det er også derfor, jeg sjældent sender afbud. For mig er det noget helt specielt at være træner for et begynderhold, for på den måde kan jeg være med til at forme nye boksere, og det er interessant arbejde. Samtidig er træningen med til, at jeg holder mig selv i form”, siger Jan Nielsen.

Takket være de dygtige trænere i Kolding Bokseklub har klubben haft så stor medlemsfremgang både på motions-, begynder- og kampbokseholdet, at en udvidelse af træningslokalerne er blevet nødvendig. Det vil blive påbegyndt i nær fremtid og pengene fra Nordea er derfor et stort tilskud til at dække nogle af omkostningerne.



4

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: