Christians univers på cd
SLAGTØJSSPILLER: Christian Martinez, der er født i Colombia, har siden 1996 været slagtøjsspiller i Esbjerg Ensemble. Med udgivelsen af cd’en »Rhytmical Séance«, som er hans solodebut, går en gammel drøm i opfyldelse.Musik udelukkende frembragt ved hjælp af instrumenter som marimba, xylofon, tam-tam og gong’er er som udgangspunkt hverken lettilgængelig eller letforståelig. Den fordrer en åbenhed og et tålmod, der ikke kendetegner den gængse musikforbruger. Christian Martinez fortæller da også – begejstret – om en åben og gratis koncert, han en gang gav i Colombia, hvor folk kom direkte ind fra gaden – helt forudsætningsløse – og helt fordringsløse.
– De lyttede helt åbne overfor musikken og uden nogen viden om, hvad det var, de lyttede til. Det var fantastisk.
Man kan altså vælge, om man vil tage imod Christian Martinez’s slagtøjsmusik uden den mindste forudsætning for at forstå, hvad det er man lytter til. Eller man kan gå den anden vej – den Christian valgte, da han allerede som ung mand i Colombia kom på konservatorium for at blive slagstøjsspiller.
Denne vej førte Christian fra Colombia til USA, hvor han på Manhattan fortsatte sine studie af slagtøjsmusik på School of Music. Herfra gik turen til Rogaland Musikkonservatorium i Stavanger i Norge. Ikke et helt tilfældigt valg, fortæller Christian, der har en søster og en moster i Stavanger.
– På en slagtøjsfestival i Stockholm kom jeg i kontakt med nogle danske musikere og det fik mig til at tage en diplomuddannelse på Det Kongelige Musikkonservatorium i København.
Som fuldt uddannet slagtøjsmusiker vandt Christian Martinez en konkurrence i 1995 om en plads i Esbjerg Ensemble og i starten af 1996 rykkede Christian til Esbjerg, hvor han har været lige siden.
– Slagtøjsmusik er en forholdsvis ny musikform, der først er udformet og modnet i det seneste århundrede, forklarer Christian, der dermed lægger afstand til den mand/kvinde, der betjener paukerne i et symfoniorkester. Slagtøjsmusikeren spiller skam sammen med andre musikere, men han eller hende kan altså også spille musik skrevet udelukkende for slagtøj. For man skal ikke tage fejl. De godt 62 minutters musik, der ligger på Christians solodebut-cd »Rhythmical Séance« er ikke blot én lang improvisation.
Tvært i mod er hver eneste slag, rytme og kadence nedskrevet på et nodeark.
– Det første stykke musik er skrevet af komponisten Per Nørgård og hedder »I Ching«. Jeg brugte et halvt år med arbejdsdage på otte – ti timer på at lære, at spille stykket, der varer knap 30 minutter. Men nu sidder det til gengæld fast. De to andre stykker musik på cd’en er komponeret af Ejnar Kanding og Ivar Frounberg – de giver i øvrigt lidt mere plads til improvisation, fortæller Christian, der gerne medgiver, at en rigtig slagtøjskoncert helst skal opleves live.
Uropførelse i Esbjerg
Det bliver der da også lejlighed til, når Christian Martinez den 17. marts skal uropføre et helt nyt stykke musik af Per Nørgård på musikkonservatoriet i Esbjerg. Martinez lægger i øvrigt ikke skjul på sin begejstring for Per Nørgård – både som komponist af høj international format – men også som menneske og inspirator.
– Han tryllebinder men sin personlighed og fantastiske indsigt i musik. Derfor er jeg også glad for at uropføre hans nyeste komposition for soloslagtøjsspiller og ensemble.
Skrivende billed Image: Christian_Martinez
Christian Martinez har aldrig fortrudt, at han valgte at uddanne sig til slagtøjsmusiker – og ikke valgte et andet instrument. Slagtøjsmusik er af nyere dato, men et musikalsk område, der er inde i en rivende udvikling med stadig flere nye kompositioner. Den 17. marts skal Christian og Esbjerg Ensemble således uropføre et stykke musik af komponisten Per Nørgård. PRIVATFOTO
Fakta
>RHYTHMICAL SÉANCE
Christian Martinez’s solodebut-cd »Rhythmical Séance« er
udgivet på pladeselskabet Gateway Music og kan købes via Christians hjemmeside www.christianmartinez.dk
Christian Martinez
Er født i Cali i Colombia, hvor han forældre og familie stadig bor. Han har boet tre år i Stavanger i Norge, men har siden 1996 boet med sin kone og børn i Esbjerg. I løbet af foråret vil Christian Martinez give flere koncerter og kan bl.a. høres i
Danmarks Radio P2.
Christian Martinez’s solodebut-cd »Rhythmical Séance« er
udgivet på pladeselskabet Gateway Music og kan købes via Christians hjemmeside www.christianmartinez.dk
Christian Martinez
Er født i Cali i Colombia, hvor han forældre og familie stadig bor. Han har boet tre år i Stavanger i Norge, men har siden 1996 boet med sin kone og børn i Esbjerg. I løbet af foråret vil Christian Martinez give flere koncerter og kan bl.a. høres i
Danmarks Radio P2.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




