Se video:
Lokal boldjonglør vandt billet til VM i Sydafrika
CHRISTIANSFELD: 18-årig Brian Mengel levede op til sin favoritværdighed, da den han i weekenden vandt det danske mesterskab i freestyle fodbold. Dermed sikrede den lokale boldkunstner sig en billet til VM. Det holdes i Cape Town i Sydafrika til april.– Jeg blev helt vildt glad, da jeg vandt, siger den nykårede danmarksmester, der i dag er tilbage på skolebænken på Haderslev Handelsskole, hvor han er i gang med at tage en højere handelseksamen.
Freestyle fodbold handler om at lave tricks med en fodbold. Deltagerne dyster en mod en, og hver kamp tager kun tre minutter, hvor deltager på skift har bolden.
– I de 20 sekunder, du har bolden, skal du lave så meget variation som muligt for at få publikum med og imponere dommerne, forklarer Brian Mengel.
I finalen slog Brian Mengel københavneren Tobias Larsen, men med egne ord var han ikke vildt overbevisende.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis











