Stem på finaleparrene til Et Eventyrligt Bryllup
Lørdag:
-11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

11054 Annonce/JV-artikel.indd
Hende her har givet opmærksomhed, men giver hun studerende?

En sexet stuepige er ikke afgørende for studievalget

ESBJERG: Kampagnen for at trække studerende til Esbjerg var for lummer for Syddansk Universitet, der trak sig.

Til gengæld melder folkene bag kampagnen om, at opmærksomheden på Esbjerg de senere dage har været »historisk stor«.

Men giver det ansøgere til byens uddannelser, og hvad er det egentlig, der afgør de unges valg?

– Grundlæggende så vælger unge uddannelse efter det faglige indhold. Hvor kan de lære noget? Sådan en kampagne gør det ikke alene, helt sikkert ikke. Jeg er sikker på, at de studerende godt kan gennemskue en halvplat kampagne, siger formanden for De Studerendes Fællesråd, Mikkel Zeuthen.

Han savner reelt indhold i kampagnen, men mener, at det er i orden at bruge nye metoder i kampen for at trække studerende til provinsen.

På Center for Ungdomsforskning under Danmarks Pædagogiske Universitet ved Arnt Louw Vestergaard en masse om, hvad der er afgørende for de unges valg af uddannelse.

– Man siger jo, at det er det faglige, der tiltrækker, og det sociale, der fastholder. Hvis man kører en sexet kampagne, så skal man sørge for, at uddannelsen stadig vil være sexet, når man begynder på den, siger Arnt Louw Vestergaard.

De unge er jo ikke dumme
Han mener, at den faglige interesse er afgørende for studievalget.
– Det tæller, at man kan lave det, som man er god til. Være sammen med nogle, der har samme interesser, og at man kan bruge det, man lærer. Det er langt væsentligere end sexet reklame. De unge er jo ikke dumme. Det er vigtigt, at det giver mening for dem, for valget af uddannelse er et vigtigt og svært valg, forklarer Arnt Louw Vestergaard.



1



Fakta
>KAMPAGNENS EFFEKT:
Siden tirsdag er der blevet skrevet ca. 40 artikler og lavet div. radiointerviews om Studiebyen Esbjergs kampagne i landets medier. Studiebyen Esbjergs hjemmeside har oplevet fem gange så mange besøgende, og en støttende Facebook-gruppe har fået 130 venner.
Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: