» Sæt dit præg på den nye hjemmeside om Hejls og Hejlsminde «
Søndag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Seneste nyt
Dit nærområde:
Navn
Adresse
Telefon
E-mail
Besked
Upload et billede, dokument eller videoklip


JydskeVestkysten's betingelser

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Pia K. ønsker regeringsrokade

Print & Tip
Anbefal artiklen
Anbefal artiklen
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) bør snarest gennemføre en regeringsrokade for at komme i offensiven, siger Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard. Det haster med at gennemføre en rokade, så regeringen kan komme i offensiven.

Sådan lyder rådet fra Dansk Folkepartis leder, Pia Kjærsgaard, til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), som afviser forslaget.

- Det skal han jo gøre, lige indtil den er der, siger hun og føler sig "ret overbevist" om, at rokaden kommer inden for en "overskuelig fremtid".

Det er ifølge hende vigtigt for befolkningen, at regeringen står samlet trods solomeldinger fra De Konservative. Pia Kjærsgaard er enig med Løkke i, at regeringens første opgave er konvergensprogrammet til EU med bud på at nedbringe det velpolstrede danske statsunderskud.

- Jeg er enig i, at der er en opgave, der skal løses. Det er en regerings pligt, opgave og ansvar at komme med en model, siger hun.

Pia Kjærsgaard mener, at løsningen af opgaven ikke blot omfatter regeringen og Dansk Folkeparti, men også gælder Socialdemokraterne, SF og De Radikale.

Hun glæder sig over, at Løkke ser ud til at have fået overskud efter sin vinterferie med familien på Tenerife. Samtidig erkender statsministeren, at han skal tage hånd om regeringens problemer.

- Jeg har ikke været særlig tilfreds med regeringen på det seneste, siger Pia Kjærsgaard.


Kommentar til artiklen
Svend Aage Clausen, 6100 Haderslev
09/02/2010 kl. 16:53
Regeringsrokade og Pia
Ja, når Pia siger det, så kommer den, rokaden altså. Og tænk, hun er utilfreds med regeringen, jamen dog, jamen dog Pia, hvad tror du mange andre er?? Men jeg synes du skulle holde op med dit hykleri, og i stedet sørge for, at DF kom med nogle ordentlige konstruktive foreslag til regeringen, det er jo alligevel DF der bestemmer, og så står man altså ikke bare på sidelinien og "hyler" op.
Anmeld anstødeligt indhold
Karina Munk, 6200 Aabenraa
09/02/2010 kl. 17:35
Snubletråd !
Pia Kjærsgaard er bange for at Venstre skal miste mere fodfæste, end de allerede har gjort. Når Venstre falder trækker de Pia Kjærsgaard og Tordensskjolds soldater med i faldet. Lars Løkke kan ikke se tråden mere, så det er kun et spørgsmål om tid.
Anmeld anstødeligt indhold
Deltag selv i debatten

Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:

E-mail-adresse:

Adgangskode:

|

 
Forsiden lige nu: