Henrik Uhd Christensen, nuværende global salgs- og marketingdirektør, overtager posten som administrerende direktør hos Viking.
Direktørskifte hos Viking
Esbjerg: Efter godt 13 år som direktør - heraf de seneste 10 som administrerende direktør for Viking Life-Saving Equipment A/S i Esbjerg fratræder Kjeld Amann i forbindelse med virksomhedens generalforsamling den 15. marts 2010 for at gå på pension.Kjelds Amanns efterfølger som administrerende direktør bliver Henrik Uhd Christensen, nuværende global salgs- og marketingdirektør, der har været ansat hos Viking i op imod 20 år.
Tage Sørensen, bestyrelsesformand for virksomheden gennem de sidste 50 år, som for nyligt meddelte sin fratræden på samme dato som Kjeld Amann, siger om direktørskiftet:
– Kjeld Amann har sammen med sine kolleger udført et fantastisk stykke arbejde med at professionalisere virksomheden og fortsætte globaliseringen og væksten i virksomheden til at møde de stadigt stigende krav i markedet. Der venter den nye administrerende direktør en stor udfordring i at fortsætte ad denne vej, og - når muligheden viser sig - at ændre kursen. Jeg er sikker på, at Henrik Uhd Christensen kan udføre opgaven.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis






