Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-2º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
Eleverne fra Esbjerg Handelsskole kan ikke se pointen i byens uddannelseskampagne.
Billede
Handelsskole_1_Foto_UB.jpg__PV53BN8.jpg
Handelsskole_2_Foto_UB.jpg__PV53BNA.jpg

Unge finder reklame useriøs

ESBJERG: Porno, druk og fest. Det var de umiddelbare tanker, som de unge på Handelsskolen i Esbjerg fik, da de så Studiebyen Esbjergs plakater.

Ikke én tænkte uddannelse, til trods for plakaternes egentlige formål er at promovere samtlige videregående uddannelse i Esbjerg Kommune.

Useriøst og latterligt var de unges dom.

Sexsymbol
– Alt blir’ poleret, siger en ung dreng til sin mor i telefonen, mens en ung struttende stuepige støver af.

17-årige Cornelia Løkke fra Handelsskolen i Esbjerg ser på plakaten med forargelse.

– Man kan jo ikke se eleven. Skal jeg så identificere mig med hende stuepigen? Jeg vil ikke være et sexsymbol, pointerer hun.

Hendes omkringstående kammerater giver hende ret. De anser reklamen for at være useriøs og misvisende.

– De spørger jo ikke os unge, hvad vi vil have, de kaster bare sex op i hovedet på os. Det er altså ikke alle, der synes, det er fedt, siger Henrik Christensen på 25 år.

Sjov og hip
Formanden for De Danske Skoleelever, 15 årige Troels Rømer er af en anden holdning. Han anser reklamerne for at være sjove og håber på, at de bliver en succes.

– Danmark skal holde op med at være så hellig, når det kommer til uddannelse, siger han og påpeger, at de danske uddannelsers image godt kunne trænge til en opstramning.

– Det skal være mere moderne, så de unge kan identificere sig, siger han.

Plakaterne medførte både hovedrysten, småfnisen og store øjne på Esbjerg Handelsskole.

Om reklamen har gjort mere end at provokere må vise sig, når der holdes åbent hus fra d. 26.-27. februar på Esbjergs videregående uddannelser.



2



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: