Penge til midlertidigt fritidshjem på Fanø
Anbefal artiklen
Anbefal artiklen
Print artiklen
Fritidshjemmet flyttede den 11. januar ind i pavilloner opstillet ved Nordby Skole. De skal være ramme om aktiviteterne indtil et nyt fritidshjem står klart.
Behovet for pavilloner opstod efter vedtagelsen af 2010 budgettet, så der er ikke afsat midler i budgettet.
– Børne- og kulturudvalget har besøgt pavillonerne, og personalet har fået det bedste ud af lokalerne, der eller mest linger bunkers, sagde Lone Müller Sigaard (V).
Hun håber, at der hurtigst muligt findes en permanent løsning, idet det koster 35.000 kroner om måneden at have pavillonerne.
Kommentar til artiklen
John Ditlev Sørensen, 6753 Agerbæk
09/02/2010 kl. 18:15
Fanø Kommune slynger ud med penge..Men vil ikke have nye tilflyttere til Øen.
Fanø kommune vil ikke have nye tilflyttere til øen...Det er jo sådan at de har ingen Erhvervs/bolig grunde til salg.Godt nok har de 3 stk grunde,fra tempo og ud mod spelmanstoft...det har været i høring...Og nu ligger det hos folketinget,og derfra sker der ikke noget..Fanø kommune har haft grundene i 2 år,men der sker ingenting.Borgmester Erik Nørreby siger at der nok skal ske noget.....Men Hr Borgmester, ord uden handling har ingen værdi..Hvorfor gør i ikke noget ved det???Vil i ,eller har i ikke mere plads til nye Skatte borger på Fanø..Venlig Hilsen AGERBO BLIKKENSLAGER JOHN SØRENSEN
Anmeld anstødeligt indhold
Deltag selv i debatten
Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:
Seneste nyt







