Morten og Ana fra Kolding vandt et bryllup
Lørdag:
-4º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Der er stor forskel i lønningsposen til mænd og kvinder

ESBJERG: Hver gang en kvindelig medarbejder hos Esbjerg Kommune tjener 100 kroner, tjener en mandlig ansat 111,62 kr.

Det viser en ny rapport fra FOA om ligeløn blandt kommunalt ansatte med baggrund i data fra Det Fælleskommunale Løndatakontor (FLD).

Personale- og udviklingschef ved Esbjerg Kommune, Christian Bertelsen, har med baggrund i FOAs rapport gransket tallene, og han forklarer forskellen:

– Tallene er meget overordnede, og således er der ikke foretaget sammenligninger mellem mænd og kvinder, der udfører den samme funktion, men udelukkende på lønsummen, hvorefter man har divideret med antal mænd og antal kvinder. Jeg tror forklaringen primært er strukturel. Vi har relativt mange kvinder ansat på de typiske lavtlønsområder – ufaglært arbejdskraft eller i job med en mindre formel uddannelse, siger Christian Bertelsen.

Personale- og udviklingschefen påpeger desuden, at kommunen »har en overrepræsentation på ledende stillinger i mændenes favør«:

– Og det danske system er jo indrettet sådan, at ledere får mere i lønningsposen end menige medarbejdere, siger han bl.a.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: