Stem på finaleparrene til Et Eventyrligt Bryllup
Onsdag:
-5º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

snerydning_3_CLT7800_13.01.10_VG4R0UH.jpg
snerydning_3_CLT7800_13.01.10_VG4R0UH.jpg
snerydning_6_CLT7834_13.01.10_VG4R0UO.jpg
snerydning_1_CLT7751_13.01.10_VG4R0U6.jpg
snerydning_2_CLT7790_13.01.10_VG4R0UF.jpg
snerydning_5_CLT7824_13.01.10_VG4R0UM.jpg
snerydning_4_CLT7811_13.01.10_VG4R0UJ.jpg

Sneryddere: Det er da lidt sjovt med al den sne

SØNDERBORG: Så skete det igen:

Indbyggerne på Als og Sundeved vågnede i morges op til et landskab, som hen over aften og nat var blevet dækket af endnu et lag sne. Og denne gang et tykkere lag end de andre gange omkring årsskiftet.

– Det er kørt rimeligt godt med rydningen, lød det i morges fra vagten ved den kommunale vintervagt. Her blev de første køretøjer sat ind på de store veje mandag kl. 19, kl. 03 kom turen til fortove og cykelstier, og kl. 05 blev indsatsen rettet mod bivejene. Kort før kl. ti i går formiddag var den store indsats ved at være bragt til ende.

Sneen faldt meget forskelligt i området. Der, hvor der kom mindst, faldt der 12-15 cm sne, mens situationen var mere voldsom ude på landet.

– Nogle steder er der kommet op mod en halv meter sne, og der har været en del fygning op til snefaldet, fortalte Jens Peter Hansen, der er ansat ved kommunens Vej og Park. Han var i formiddag i fuld gang med at rydde sne på Blans Østermark og hyggede sig med det.

– Det sker jo ikke så tit, så det er lidt sjovt.

Sådan så Sønderborgs eneste kvindelige gårdmand Susan Burmeister også på det. Blot ville hun ønske, at folk kunne forstå, at hun ikke kan være flere steder på én gang.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
Afstemning
Er det en god idé, at byrådet vil nedlægge halvdelen af valgstederne for at spare en halv million kroner?