Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
26º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

kolding_skiklub__J24JRE0.jpg
I marts 2005 var der sne nok til, at Kolding Skiklub kunne holde klubmesterskabeer på sin alpine skibakke i Hylkedalen. Arkivfoto: Ludvig Dittmann.
kolding_skiklub__J24JRE0.jpg
Billede

Koldings alpinbakke klar til weekenden

STYRTLØB: Franz Klammer kommer nok ikke. Man skal nok heller ikke regne med at se Ingemar Stenmark, når Kolding Skiklub i den kommende weekend åbner sin 200 meter lange alpine skibakke i Hylkedalen.

Onsdag aften var bestyrelsen for Kolding Skiklub ude og besigtige forholdene på skibakken, og de var i følge formand Jan Peters nærmest perfekte.
- Lige nu venter vi på manden med skiscooteren, som kan køre op og ned ad bakken og sikre, at vi får et godt fast underlag. Der er sne nok til, at vi kan køre alpint skiløb, siger Jan Peters.

Skibakken åbner først fredag klokken 15. Årsagen er, at bestyrelsesmedlemmerne i skiklubben skal passe deres arbejde og derfor først har fri i weekenden til at dyrke den alpine interesse.
På skibakken er der en lift, som kan trække skiløberne op og ned. Det koster ikke noget for skiklubbens medlemmer, mens alle andre skal betale 50 kroner for et liftkort for en dag.

Planen er, at skibakken skal være åben både lørdag og søndag fra klokken 10.
- Vi tager naturligvis forbehold for vejret. Det er vi ikke herre over. Men meterologernes vejrudsigter er lovende, konstaterer Jan Peters.
Man kan læse seneste nyt om skibakken og vejrudsigten på www.koldingskiklub.dk.

Kommer man i bil til skibakken skal man parkere ved parkeringspladsen Hylkedal Øst. som ligger i det nordgående spor ved motorvejen - mellem Kolding Syd (65) og Kolding Nord (64).



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: