Både formanden for Tønder Sygehus' Venner, Tina Grøhn, og næstformand Erik Hvidbjerg Jørgensen finder det vigtigt, at der kommer aktiviteter ind på sygehuset, som har med sundhed at gøre.
Sygehusvenner arbejder for hospice i Tønder
TØNDER: De sidste medicinske senge er i disse dage ved at forlade Tønder Sygehus, og det samme gælder personalet på den medicinske afdeling.Hvad der herefter skal ske med de tomme gange og stuer på 2. sal er en arbejdsgruppe nu ved at kigge på.
Helt konkret er der forslag om at indrette den ene fløj til et hospice, fortæller Tina Grøhn, der er formand for Sygehusets Venner og med i arbejdsgruppen.
– De nærmeste hospice er i Haderslev og Esbjerg, og vi ved, at der som regel er fyldt op, siger Tina Grøhn.
Hun fortæller også, at arbejdsgruppen arbejder med planerne om, at den anden fløj indrettes til modtagestuer til de patienter, som er blevet udskrevet fra sygehus, men som ikke er helt klar til at komme tilbage til eget hjem endnu.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




