Højskoleelever vil gøre en forskel for miljøet
LØGUMKLOSTER: Der debatteres livligt på Løgumkloster Højskole i disse dage.Hele ugen har 85 engagerede unge fra hele verden været samlet på højskolen for at snakke klima, danne netværk og udveksle erfaringer.
I weekenden tager de til København for at mødes med kursister fra flere andre danske højskoler og i fællesskab overrække syv løfter til politikerne. De kan handle om politiske tiltag eller mindre ting, man kan ændre i hverdagen for at gavne miljøet.
– Man kan ikke starte med at redde verden. Jeg tror på, man skal starte i det små, siger en af deltagerne, Maria Kjølby, som er rejst til Løgumkloster fra Nordjylland.
De mange elever kommer fra vidt forskellige lande og egne af Danmark. Men de har engagementet og idealismen til fælles.
– Mit engagement kommer, fordi jeg føler, det er uretfærdigt, at klimaforandringerne rammer så skævt, som de gør, siger Jonas Witt Hansen fra Hillerød, som mener, at u-landene betaler prisen for den industrialiserede verdens Co2-udledning.
Kurset varer en uge og kaldes COme 2gether.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis



