Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

bl__bog_gennem_tiderne.jpg__V52ICKR.jpg
Blå Bog lod tidligere folk udgå af bogen i de tilfælde, hvor personen havde fået en æreskrænkende dom. Sådan er det ikke mere – derfor vil man f.eks. også kunne finde Peter Brixtofte i bogen, men med en bemærkning om den pågældende dom.

Kvinderne vinder frem i Kraks Blå Bog

LIGESTILLING: Mændene dominerer fortsat i Blå Bog men mere end hver tredje nyoptaget navn har nu et lige personnummer. Grevinde af Monpezat, prinsesse Marie, er blandt de 97 nyoptagne kvinder.

Kraks Blå Bog udkom første gang i 1910 og dermed har en af landets mest citerede håndbøger 100 års jubilæum.

Det fejres med en særlig jubilæumsudgave, der er udvidet med et festskrift af professor Hans Hertel og et totalregister over navnene på alle optagne personer siden 1910. Værket, der sendes på gaden i dag, rummer nu 8.127 biografier af de mest betydningsfulde nulevende danske, grønlandske og færøske kvinder og mænd - »personligheder, der er med til at sætte dagsordnen indenfor erhvervslivet, kulturlivet og det offentlige«, som redaktionen bag Blå Bog skriver.

For mange står den Blå Bog nok som en slags »adelskalender« men den forestilling holder ikke vand. Til gengæld er mændene fortsat dominerende, når landets »betydningsfulde« personer skal biograferes.

Da Blå Bog blev sendt på gaden i 1910 var der under fem procent kvinder blandt de optagne. I dagens jubilæumsudgave er der næsten 15 procent kvinder og af de 280 nyoptagne navne i 2009-2010 udgaven er de 97 kvinder. På Blå Bogs hjemmeside kan man læse, at »Vi (redaktionen) har naturligvis ikke noget ønske om at diskriminere kvinderne. Men Kraks Blå Bog er det spejlbillede af det danske samfund«.

Kvinderne
Blandt de kvinder, der i år omtales for første gang figurerer – ikke overraskende prinsesse Marie. Men der er også blevet plads til en række politikere, der ikke tidligere har været optaget. Således er indenrigs- og socialminister Karen Ellemann og beskæftigelsesminister og minister for ligestilling Inger Støjberg kommet med. Også menige folketingsmedlemmer er der blevet plads til. Medieordfører i Venstre, Ellen Trane Nørby, Sønderborg, er sammen med Sydbank-direktør Karen Frøsig i den nye bog.

– Jeg ser det da som en anerkendelse af mit arbejde og som et tegn på, at der er blevet lagt mærke til mig, siger Ellen Trane Nørby, der på spørgsmålet om, hvad hun kan bruge optagelsen til, siger: – Optagelse i den Blå Bog kan jo ikke afløse f.eks. min hjemmeside på nettet, og det kan måske være svært at se logikken eller den røde tråd i de optagne navne, men jeg vælger at tage det som en ære.

Anerkendelse
Selvom kvinderne er kommet godt med i Blå Bog, så er det fortsat mændene der fylder mest. En af de nyoptagne er skatteordfører i De Konservative, Mike Legarth.

– Jeg fik et brev fra dem med et udkast til, hvad de ville skrive. Jeg tager det da som en anerkendelse og ser det som en positiv ting, siger Legarth, der nu altså også er optaget i Blå Bog-selskabet bl.a. sammen med så forskellige personer som stand-upperen Jan Gintberg og imam Abdul Wahid Pedersen.

På spørgsmålet om, hvorvidt Blå Bog er ved at være temmelig »kulørt« siger redaktionen: »Der er øget fokus på såvel underholdningsbranchen som tv-mediet. Derfor har vi fundet det naturligt at invitere enkelt personer, der har opnået succes indenfor deres område«.



0

Fakta
>280 NYOPTAGNE
Blandt de nye i Blå Bog er der her fra landsdelen foruden de nævnte også adm. direktør Jesper Arkil, Haderslev, journalist Tom Buk-Swienty, Vester Vedsted, fabrikant Preben Fogtmann, Bolderslev, adm. direktør Jens Klavsen, Fleggård Holding, formand for Sydslesvigsk Forening, Dieter Paul Küssner, luftkaptajn og adm. direktør i Cimber Sterling, Jørgen Nielsen, Sønderborg.
Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: