» Marta Mangue bliver i Team Esbjerg «
Fredag:
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Seneste nyt
Dit nærområde:
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip
Indtast ovenstående bogstaver:

JydskeVestkysten's betingelser

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Bramming_Friskole3.jpg__RS2DPCU.jpg
Skoleleder Ole Nielsen ser frem til, at Bramming Friskole forhåbentlig kan sætte gang i byggeriet af en ny skole.
Bramming_Friskole3.jpg__RS2DPCU.jpg

Bramming Friskole har vokseværk

Print & Tip
Anbefal artiklen
8 har anbefalet artiklen
BRAMMING: Hvis ellers høringsperioden forløber uden indsigelser, varer det ikke længe, før Bramming Friskole kan tage første spadestik til byggeriet af en helt ny skole. I hvert fald har kommunens økonomiudvalg netop sendt friskolens byggeplaner i høring, og når de otte uger er gået, bliver der sat skub under planerne.

– Vi er vokset ud af vores pavilloner og vil gerne have en ny skolebygning, der i første omgang skal supplere pavillonen. Men udvidelsen er planlagt i tre etaper, hvoraf den sidste går ud på også at erstatte pavillonen med nybyggeri, forklarer skoleleder på Bramming Friskole, Ole Nielsen.

For at realisere udvidelsen skal friskolen købe 9000 kvm. jord af kommunen, og i forvejen ligger skolen på kommunal jord, som friskolen lejer, og det areal skal også gerne indgå i købet.

Læs mere i JydskeVestkysten og e-avisen fredag.



Kommentar til artiklen
Deltag selv i debatten

Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:

E-mail-adresse:

Adgangskode:

|

 
Forsiden lige nu:
 

Login for borgerjournalister på JV.dk


>
> Jeg vil gerne have adgang


 
Esbjerg

Få adgang til arkivet og dagens avis


>
> Jeg vil gerne have adgang
> Priser og hjælp