Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Hør Prinsesses Marie tale dansk
Billede
H.K.H. Prinsesse Marie

Prinsesse Marie til eksamen

En udstilling på Nationalmuseet gav prinsesse Marie mulighed for at holde sin første tale med de berømte bløde danske d’er. premiere: Måske har det smittet af på prinsesse Maries tungebånd, at hun har tilbragt en del timer på Schackenborg i Møgeltønder.

Den sønderjyske dialekt lusker sig et øjeblik ind på hendes udtale, mens hun indvier UNESCO-udstillingen på Nationalmuseet.

Fra talerstolen kan hun se ud over forsamlingen i museets festsal. De lytter til hende som et opmærksomt censorkorps.

Det her er hendes første tale på dansk.

Forventningerne er ikke til at komme udenom. Hun smiler forlegent, og folder hænderne foran sin gravide mave, før hun får fundet sit papir frem.

Hjælpemidler er ikke forbudt ved denne eksamen.

Skoler og gymnasier
– Nationalmuseet handler mest om fortiden. I dag skal det handle om fremtiden, siger prinsessen så med henvisning til udstillingen, som elever fra 15 folkeskoler og gymnasier står bag.

De har forestillet sig, hvordan ændringerne i klimaet om 30 år vil ændre vores måde at leve på. Skolerne er medlemmer af UNESCO’s internationale undervisningsnetværk, der bl.a. skal få unge til at forholde sig til miljøspørgsmål.

– Måske kan jeres idéer give inspiration til FN’s klimatopmøde i december, lyder det fra prinsessen.

Hofdamen oversætter
Accenten er umiskendelig fransk hun taler med tydelige i’er men ordene flyder roligt. De mange undervisningstimer i dansk, som hun har deltaget i, siden hun blev forlovet med prins Joachim i 2007, har givet resultat.

– Udstillingen er nu åben, siger hun.

Så gik det alligevel.

Eleverne fra de skoler, der har lavet plancher og modeller til udstillingen, skal nu møde den royale gæst.

Hun går rundt med sin hofdame Marianne Engel i hælene, som oversætter til engelsk, hvis de unge for hurtigt fortæller om solceller og forureningsfri biler drevet af brint.

14-årige Kristine Bakke fra Bredagerskolen i Jelling viser sin Facebook-side, der opfordrer alle til at reducere CO2 udslip, og hun tiltaler Hendes Kongelige Højhed på dansk.

Kristine Bakke har sine tvivl om konversationen, efter at prinsessen er gået.: – Det er ikke sikkert, hun forstod det hele, men hun smilede da sødt.

Prinsesse Marie har for første gang holdt en tale på dansk. Det skete da hun i går eftermiddag åbnede UNESCO’s udstilling på nationalmuseet – med antydningen af sønderjysk i sin tale. Foto: keld navntoft



1



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: