Eksperter advarer mod Åndens Klinik
HEALING: Gud udfører ikke mirakler via sine disciple. Men vi kan alle helbrede lidt. Vi skal bare tro på det.Det mener ekspert i manipulation, Niels Krøjgaard, i hvert fald er tilfældet, når healere som Martin og Ulla Nissen indtager scenen.
- Der er tale om suggestion eller det, du kalder hypnose. Du taler til det ubevidste i et menneske, og du fremkalder endorfiner i hjernen, der gør, at den syge rent faktisk får det bedre. Men det er mental manipulation og en placebo-effekt, der
forsvinder igen, forklarer Niels Krøjgaard, der er tryllekunstner og holder foredrag om manipulation i praksis.
Han påstår, at selv folk med svære sygdomme som gigt kan opleve at blive midlertidigt helbredt af healere.
- Men det interessante er jo, om gigten stadig er forsvundet efter et par dage, påpeger Niels Krøjgaard, der understreger, at healerne ikke bevidst bondefanger folk.
- Jeg er overbevist om, at det er ubevidst, de manipulerer med mennesker. For dem kan graden af deres egen succes sammenholdes med deres bedrifter og evner, så de tror selv, de kan. Og det er jo også fantastisk at kunne helbrede andre mennesker. Det
giver livsmening, siger Niels Krøjgaard.
Kontrakt med Gud
Helbredelserne fra torsdag aften fortager ifølge Niels Krøjgaard over weekenden, men seancen har ifølge cand. theol. og generalsekretær på Dialogcentret, Tom Thygesen Daugaard, allerede haft dens effekt.
- Det er praktisk kristendom, som man kalder fremgangsteologi. Heri ligger idéen om, at troen er en magisk kraft, der bringer dig tættere på Gud. Det skal gøre dig sund, stærk, succesrig og rig. I Åndens Klinik skal de vise Guds kraft til en
healer-aften. Det er ikke bare et begreb, men en konkret fysisk kraft, der skaber mirakler - så det gør man, forklarer Tom Thygesen.
Helbredelsen er i følge teologen ikke kun problematisk, fordi den fortager. Det er tankerne bag, der bekymrer.
- Det er kristen eksorcisme. Og det er hamrende usundt, fordi du har en skarp opdeling mellem gode og onde magter. Forskellige fænomener og institutioner kan blive udråbt som dæmonisk virke, og sygdom er ikke sygdom. Det er en dæmon. Man fokuserer for
meget på de overnaturliges kræfter i alt. Det kan skabe problemer, fortæller Tom Thygesen Daugaard og uddyber:
- Problemet er, at det af og til går skidt. For eksempel hvis man har en psykisk lidelse, og man får at vide, at den udelukkende skyldes, at det er dæmoners virke. Og så dropper man måske medicinen. Men hovedproblemet er, at det kan få fatale
konsekvenser, at man overbeviser folk om, de ikke er guds børn, hvis de bliver syge. Og det gør de jo, fastslår Tom Thygesen Daugaard.
Kan føre til radikalisme
Han mener, at oplevelsen af at blive helbredt kan få folk til at søge længere ind i radikale kristne miljøer. For eksempel Evangelist, der er nært beslægtet med Åndens Klinikker.
- Healer-aftener kan være en måde at få fat på folk i svære perioder af deres liv, idet det ofte er syge og desperate mennesker, der kommer i håb om en sidste udvej. Og hvis de får en oplevelse af helbredelse, kan de søge videre ind i de mere sekteriske
miljøer som Faderhuset og Evangelist, forklarer Tom Thygesen Daugaard.
I sin umiddelbare form er Åndens Kliniks healer-aftener i følge teologen baseret på god vilje.
- Jeg vil umiddelbart mene, at de er oprigtigt troende og tror, de hjælper folk. Men det er ikke sundt at lade sig påvirke af Åndens Klinik, hvis man er sårbar eller har psykiske problemer, understreger Tom Thygesen Dalgaard.
Kommentar til artiklen
Mest læste: 3 timer
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- Beredskabet renser hovedvej efter spild syd for Haderslev
- Sidste skoledag blev fejret i Damparken
- SønderjyskE-fan kastede med romerlys i Haderslev
- Vilstrup UIF er vinder af DM i foreningsudvikling
- Se billederne: Fantastisk galla på Haderslev Katedralskole
- Landede i Karup: F-16 piloter måtte køre i bil hjem
- Se fotos og video: Danmarks nyeste festival er i fuld gang på Aarø
- To gange på én uge: Voldsomt indbrud i børnetøjsbutik i Vojens
- Voldsom ulykke i Haderslev: Tre unge mænd slap heldigt i nat
24 timer
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- Sidste skoledag blev fejret i Damparken
- Beredskabet renser hovedvej efter spild syd for Haderslev
- SønderjyskE-fan kastede med romerlys i Haderslev
- To gange på én uge: Voldsomt indbrud i børnetøjsbutik i Vojens
- Brandvæsnet er hurtigere fremme
- Vi vil brændes - ikke begraves: Kirkegård får mere græs
- Tyve stjal brændstof flere steder
- Butikker advarer mod tricktyve
- Håndbygget autocamper og rock 'n' roll campingvogn kommer under hammeren i Haderslev
Uge
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- Håndbygget autocamper og rock 'n' roll campingvogn kommer under hammeren i Haderslev
- 1919 løb Vesterskovsløb i Haderslev
- Sort røg over motorvej E45: Personbil brød i brand ved Haderslev
- SuperBrugsen i Gram fyrer uddeler
- 72-årig død efter knallertstyrt
- Sidste skoledag blev fejret i Damparken
- 22-årig forsøgt voldtaget af to mænd i Haderslev
- Biskop raser over satanistisk modetøj fra Bestseller
- 14-årig styrtede på stjålet knallert i Haderslev
Måned
- Se billederne: Fantastisk galla på Haderslev Katedralskole
- Voldsom ulykke i Haderslev: Tre unge mænd slap heldigt i nat
- Se billederne: Bestseller-center ved Haderslev er klar til åbning
- Kassevogn kørte galt på motorvejen: Overlæsset med fire tons sodavand
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- M!s Forsidejagt festede i Haderslevs natteliv
- 12000 på Gram Slot i weekenden: Havefestival blev en kæmpe succes
- Se de flotte rober: Haderslevs handelsskoleelever holdt gallafest
- Se fotos og video: Danmarks nyeste festival er i fuld gang på Aarø
- Håndbygget autocamper og rock 'n' roll campingvogn kommer under hammeren i Haderslev
Seneste nyt





Login & køb af E-avis









